„Pohřeb je příležitostí doříct věci, které jsme nestihli, nemohli nebo nám přišly příliš banální,“ říká Oleg Vojtíšek, zakladatel Pohřebních průvodců, v rozhovoru pro DVTV. Vyzývá nás, abychom se smířili s vlastní konečností, což může být klíčem hodnotnějšímu životu, ve kterém nás neovládají malichernosti. Podle něj totiž kontakt se smrtí přináší nový pohled na to, co je skutečně důležité. Jeho slova nám připomínají, že přijetí vlastní smrtelnosti nás může nejen připravit na závěr života, ale také nám otevřít oči k lepšímu porozumění a ocenění přítomnosti. Celý rozhovor s Olegem Vojtíškem najdete na DVTV.

Smrtelník se objevil v reportáži pořadu Střepiny na obrazovkách TV NOVA, kde se vyjádřila i moderátorka našeho podcastu Karolina Sadílková.
V posledním díle podcastu Smrtelník byl hostem Petr Bartheldi, invalidní důchodce, který již několik let usiluje o právo na důstojný odchod. V reportáži promluvili i předsedkyně zdravotního výboru Zdeňka Němečková Crkvenjaš, mluvčí české lékařské komory Michal Sojka, senátorka MUDr. Věra Procházková, která byla také hostem druhého dílu podcastu Smrtelník nebo paní Hana Frištenská, která v Německu vyprovázela na poslední cestě svou letitou kamarádku. Na celou reportáž se můžete podívat zde.

Pokud máte během letošního období Dušiček volný čas a přemýšlíte nad tím, co si večer pustíte v televizi nebo na nějaké streamovací platformě, máme pro vás tip na dokumentární sérii, která vás provede samotnou hranicí mezi životem a smrtí. Cyklus Brána smrti z dílny České televize, dostupný na iVysílání, je sice přes 10 let starý, ale ve svém komplexním pohledu na smrt a její souvislosti je stále nepřekonaný. Série pod taktovkou scénáristy a režiséra Viliama Poltikoviče se na téma smrti dívá systematicky z mnoha úhlů – od historického vnímání smrti napříč staletími přes kulturní perspektivy v různých společnostech až po současné přístupy k umírání a paliativní péči.

Tvůrci podnikli několik cest do různých koutů světa a podařilo se jim zachytit autentické výpovědi lidí z mnoha kultur, které jsou prolínány s odbornými pohledy specialistů z oblasti medicíny a etiky, ale i obyčejných lidí, kteří byli na prahu smrti. K tématu se tak vyjadřují například Stanislav Grof, psychiatr Raymond Moody, neurolog Vladimír Línek, dalajlama nebo pracovníci různých klinik. Za pozornost určitě stojí minimálně pátý díl nazvaný Strach, který otevírá téma klidného umírání a eutanazie.

Celkově nechybí ani hluboké filozofické úvahy o smyslu života, přirozeném lidském cyklu, jehož součástí smrt je, a výpravy do fenoménu posmrtného života, za což může být série v očích některých diváků považována za spirituální nebo ezoterickou, k tématu to však tak trochu patří. Brána smrti může dnešnímu divákovi vizuálně připadat neatraktivní a zastaralá – přece jen pochází z doby přednetflixovské – ale stále je tento seriál cenným zdrojem informací nebo alespoň příležitostí k zamyšlení.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10396652416-brana-smrti

Panelová diskuze o dobré smrti mezi autorem názorové platformy Smrtelník Václavem Dejčmarem, zakladatelkou hospicu Cesta domů Martinou Špinkovou a zakladatelem Centra paliativní léčby psychologem Martinem Loučkou. Svoboda je často definována jako možnost volby. Měla by tato volba zahrnovat i rozhodnutí o ukončení vlastního života? Jak je možné stanovit pravidla pro asistované sebeusmrcení nebo eutanazii, když je utrpení vnímáno zcela subjektivně? Je zavedení asistovaného sebeusmrcení projevem respektu k lidské důstojnosti? Je pro naši společnost důležitější právo svobodné volby nebo existují dobré argumenty pro omezení tohoto práva? Diskuze se konala na podnět nadačního fondu WebDialog a moderoval ji Mikuláš Minář.

V tomto videu se dozvíte o fascinujícím světě genetiky přímo od odborníka. Genetik Eduard Kejnovský vás provede tím, jak geny ovlivňují naše životy, a vysvětlí základní principy genetických informací. Pokud vás zajímá, jak geny utvářejí náš vzhled, chování, zdraví a délku života, tak vás tento rozhovor rozhodně zaujme. A pokud se chcete do této oblasti ponořit hlouběji, tak si přečtěte knihu Tajemná řeč genů: Rozhovor s genetikem Eduardem Kejnovským od vědeckého novináře Carla Zimmera, který skvěle propojuje složité vědecké teorie s lidskými příběhy. Kniha vám poskytne hlubší pohled na to, jak geny ovlivňují nejen jednotlivce, ale i vývoj celých populací.

Pavla Beretová je česká divadelní a filmová herečka. K vidění je nyní hned ve dvou filmech, které míří do kin – nejdříve v Amerikánce a pak v Roku vdovy. „Jsou to úplně odlišné projekty, ale každý přináší důležité společenské téma, o kterém se nemluví. Amerikánka přináší zprávu o tom, že i když člověk prochází těžkými věcmi, neznamená to, že pod jejich tíhou spadne,” říká herečka Pavla Beretová v rozhovoru pro DVTV. „Když mi zemřeli oba rodiče a sestra, měla jsem na výběr se buď zhroutit, nebo se podívat smrti do očí. A já jsem ji začala zkoumat ze všech stran. Koukala jsem na dokumenty, četla knihy, chodila pomáhat do hospicu. To byl pro mě způsob, jak se se smrtí vyrovnat. Bolelo to, ale nakonec jsem mohla jít dál. Ve filmu Rok vdovy se snažíme prolomit mlčení, které smrt ve společnosti obestírá.“ Ve videu níže se můžete podívat na část z rozhovoru.

„Když přemýšlíte o svém životě v kontextu smrti, tak přinejmenším dojde k tomu, že si lépe srovnáte hodnoty,“ říká kromě jiného Václav Dejčmar, duchovní otec projektu Smrtelník, který právě čtete.

Zvířata, jako jsou sloni nebo ptáci, vykazují chování, které naznačuje smutek nad ztrátou blízkých. Například setrvávají u mrtvých nebo se chovají jinak po ztrátě člena skupiny. Krátký animovaný film od TED-Ed nás provede řadou příkladů a studií, zároveň připomíná, že zvířata mohou zažívat hluboké emoční stavy podobné lidským.

Ve Španělsku vznikl zajímavý krátkometrážní dokumentární film od Guillerma F. Flóreze, který vyvolává složité otázky o životě a smrti. Carmen, které je 86 let si toho prožila dost, občanskou válku, byla jeptiškou, budovala nový život, rozváděla se v konzervativní společnosti, nikdy neposlouchala rozkazy a ve staří se rozhodla svůj život ukončit. Ve Španělsku je legální asistované sebeusmrcení i eutanazie, ale příběh Carmen je neobvyklý, protože netrpí smrtelnou nemocí nebo bolestí dostatečně silnou, aby se kvalifikovala. Pokud vás zajímá její příběh, tak celý film s názvem To Live in a Wild Sea byl nedávno zveřejněn na webových stránkách The New York Times.

https://www.nytimes.com/video/opinion/100000009532365/to-live-in-a-wild-sea.html

Na filmovém festivalu v Benátkách získal Zlatého lva španělský režisér Pedro Almodóvar za svůj první anglicky natočený film The Room Next Door (Vedlejší pokoj). Hlavní role ztvárnily Tilda Swintonová a Julianne Mooreová, přičemž snímek se zabývá kontroverzními a citlivými tématy, jako je eutanazie a klimatické změny. Při své premiéře sklidil film v Benátkách obrovský úspěch – diváci ho odměnili osmnáctiminutovým potleskem ve stoje, což ho zařadilo mezi nejvřeleji přijatá díla posledních let.

https://www.irozhlas.cz/kultura/film/snimek-room-next-door-ziskal-zlateho-lva-pri-premiere-v-benatkach-si-vyslouzil_2409072042_job

To top