Zdravotní stav papeže Františka se na konci února dramaticky zhoršil a náhlý zápal plic ho srazil na nemocniční lůžko v římské klinice Gemelli. Situace byla natolik vážná, že se jeho lékaři dostali do bodu, kdy zvažovali, zda Svatého otce vůbec léčit, nebo mu raději dopřát „klidný odchod“. František sám hovořil o smrti s klidem a připraveností. Byly chvíle, kdy se opravdu zdálo, že se rána už nedožije. Nakonec se lékaři rozhodli pokračovat v léčbě a papeže Františka se podařilo zachránit. Po pěti týdnech v nemocnici se vrátil do Vatikánu. I když ho teď čeká dlouhý dvouměsíční odpočinek, při odjezdu z nemocnice nezapomněl z balkonu požehnat věřícím.
Čtyřiadvacetiletá Noelia ze Španělska, která po neúspěšném pokusu o sebevraždu v roce 2022 zůstala upoutána na invalidní vozík, usiluje o právo na eutanazii. Navzdory tomu, že regionální vláda Katalánska její žádost podpořila na základě posudku komise pro eutanazii, její otec, podporován katolickou organizací Abogados Cristianos, podal právní námitku, čímž proces zablokoval.
V Toskánsku došlo k historickému okamžiku, kdy byla poprvé legálně provedena asistovaná sebevražda. Tento případ se týká 44letého muže, který trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, nevyléčitelnou neurodegenerativní chorobou. Po dlouhém boji za právo na ukončení svého utrpení získal povolení k asistovanému sebeusmrcení, což představuje významný milník v italské společnosti. Tento případ znovu otevřel debatu o eutanazii a právu na smrt v Itálii.
Co si myslí o tajemství dlouhého života nejstarší Češka, paní Blažena Strachotová z Českých Budějovic? Důchodkyně, která o víkendu oslavila úctyhodné 108. narozeniny a vše zvládá z velké části samostatně, pokládá za úspěšný recept čistou mysl. Celou reportáž můžete zhlédnout zde:
Po statečném boji se zákeřnou nemocí nás opustil ve věku 41 let Albrecht Smuten – talentovaný umělec a tvůrce, který dal život komiksovým kočkám Pac & Pussy, temným stripům Terapie masem i knize Kokoti z reklamky, jež s břitkým humorem odhaluje zákulisí marketingu. O své nemoci mluvil otevřeně, s typickou ironií, humorem a nadhledem, jaký měl jen on v knize Kapitán Chemo. Odešel tak poměrně mladý člověk plný humoru, nápadů a energie, který se nebál zábavně a s nadhledem psát o svém boji se smrtelnou nemocí. Více se dočtete v článku na CNN Prima News.
Blanka Hašková se věnuje především vlasovému designu, zároveň je však autorkou knihy Smrti naproti, kde téma smrti přibližuje empaticky z pohledu svých zkušeností s umíráním blízkých. „Pokud se kniha stane pomocníkem vám všem, kteří se odhodláte vést rozhovor o posledních věcech lidských sami se sebou i se svými blízkými, budu ráda,“ říká ke knize na jejím webu. V rozhovoru pro DVTV vysvětluje důvody, proč se knihu rozhodla napsat.
Smrtelník se objevil v nedávné reportáži na České televizi, která se věnuje otázce eutanazie a rozdílným názorům na možnost důstojného odchodu pro nevyléčitelně nemocné lidi. Ministerstvo zdravotnictví zavedení eutanazie ani asistovaného sebeusmrcení zatím nezvažuje. Podpořit chce spíše paliativní a hospicovou péči, přestože podle průzkumu veřejného mínění z roku 2023 je pro eutanazii až 73% dotázaných. Podobný názor má i Česká lekářská komora. Lidé, kteří chtějí možnosti důstojné smrti využít, tak musí odcestovat do zahraničí, například do Německa nebo do Švýcasrska, kde je asistované sebeusmrcení legální. Ne každý si to ale může dovolit. V reportáži na ČT 1 se dozvíte více.
Ve věku neuvěřitelných 116 let zemřela Tomiko Itookaová, nejstarší žijící člověk na Zemi, poté co v srpnu 2024 zemřela ve věku 117 let Maria Branyas Moreraová ze Španělska. Itookaová se narodila v roce 1908 a během svého života se kromě péče o rodinu věnovala volejbalu a zdolávání hor, aktivní zůstávala i ve vysokém věku. Japonsko je známé vysokým počtem lidí, kteří se dožívají více než 100 let. V září 2024 zde žilo více než 95 000 stoletých osob, z nichž 88 % tvořily ženy.
Bývalý fotbalový brankář Luděk Mikloško upřednostnil plnohodnotný život před léčbou rakoviny. Po nádoru v kyčli mu doktoři našli v těle nádor další. Navzdory nejisté prognóze se rozhodl žít dál naplno, jak byl zvyklý, a zavrhl možnost poměrně náročné chemoterapie. „Přemýšlel jsem o tom, bavil se s doktorem v Ostravě a bylo mi jasné, že nelze zaručit, že zabere. Možná by to moje problémy zpomalilo, ale rozhodně by neustaly,“ říká Mikloško, který v současné době pracuje jako sportovní ředitel Baníku. Celý článek o Luďku Mikloškovi naleznete zde:
„Být u toho je služba, kterou nikdo nemůže odmítnout,“ říká právnička a spisovatelka Hana Frištenská, která v Německu doprovázela svou kamarádku Janu při asistované smrti. Jana trpěla rozedmou plic a medicína pro ni už nemohla nic udělat. Celý rozhovor najdete ve Spotlightu na Aktuálně.cz.