„Lékař má smrti rozumět. Je to součást jeho práce. Pokud se nesetkáte se smrtí, neděláte klinickou medicínu. Smrt je jeden z léčebných scénářů. Není to ten nejčastější, ale vůbec to není ten nejhorší. Jsme koneční. Je pro všechny mnohem snazší, když lidé chápou smrt, pacienti nedělají, že neexistuje, a příbuzní si připouštějí, že babička prostě může, anebo dokonce má umřít. Čím více smrtí jako lékař potkáte, tím lépe na ni připravujete další v situacích, kdy je nevyhnutelná. Provést smrtí je umění.“

Tolik lékař Tomáš Šebek a citace z jeho nejnovější knihy Objektivní nález. Pokud vás fascinuje téma smrti a chcete ho lépe pochopit, nenechte si ujít K smrti dobrý festival! Už pátý ročník proběhne 8.–10. listopadu v Ostravě a nabízí skvělý prostor pro přemýšlení i inspiraci. Přináší hlubší pohled na smrt jako přirozenou součást našich životů, což ocení nejen lékaři, ale každý, kdo se chce připravit na nevyhnutelné. Více informací a vstupenky najdete zde.

Panelová diskuze o dobré smrti mezi autorem názorové platformy Smrtelník Václavem Dejčmarem, zakladatelkou hospicu Cesta domů Martinou Špinkovou a zakladatelem Centra paliativní léčby psychologem Martinem Loučkou. Svoboda je často definována jako možnost volby. Měla by tato volba zahrnovat i rozhodnutí o ukončení vlastního života? Jak je možné stanovit pravidla pro asistované sebeusmrcení nebo eutanazii, když je utrpení vnímáno zcela subjektivně? Je zavedení asistovaného sebeusmrcení projevem respektu k lidské důstojnosti? Je pro naši společnost důležitější právo svobodné volby nebo existují dobré argumenty pro omezení tohoto práva? Diskuze se konala na podnět nadačního fondu WebDialog a moderoval ji Mikuláš Minář.

Konference Asistované sebeusmrcení – ano, či ne? se zaměří na otázky, které rezonují naší společností: Má mít člověk možnost rozhodnout o konci svého života? Lze stanovit obecná pravidla pro eutanázii, když je vnímání utrpení tak subjektivní? Má člověk právo volby i na konci života? A co zkušenosti zemí, kde je asistované sebeusmrcení legální? Hosty akce nadačního fondu WebDialog budou Martina Špinková (Cesta domů), Václav Dejčmar (Smrtelník) a Martin Loučka (Centrum paliativní péče). K diskuzi se můžete samozřejmě připojit i Vy, a to v pondělí 14. října od 19:30 na adrese Španělská 1073/10, Praha 2 (vstup přes recepci z ulice Na Smetance).

https://www.webdialog.cz/event-details/asistovane-sebeusmrceni-ano-ci-ne

To top