Filozof a etik z Ústavu státu a práva David Černý v rozhovoru pro Aktuálně.cz: „Pokud medicína už nemůže pomoci a člověk zažívá neúnosné fyzické, psychické nebo existenciální utrpení, včetně ztráty autonomie a důstojnosti, je eticky odůvodnitelné umožnit mu, aby rozhodl o svém konci. Pokud pacient plně rozumí své situaci a důsledkům svého rozhodnutí, je vhodné respektovat jeho přání a usnadnit mu odchod.“

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/eutanazie-rozhovor-etik/r~86543666653c11efb589ac1f6b220ee8

Dokumentární cyklus, který se pokouší rozptýlit obavy lidí z odchodu z tohoto světa. Brána smrti nabízí divákům zcela jiný pohled na smrt, než je běžné. Většina lidí má ze smrti strach. Je to pro ně téma depresivní a schovávají se před ním. V seriálu však poznáme, že lidé napříč historií i kulturami často pojímají život a smrt jen jako transformace věčného bytí. K myšlence určitého pokračování po smrti se hlásí i mnozí moderní vědci a odborníci – a zjišťují, že po smrti to vlastně může být mnohem zajímavější…

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10396652416-brana-smrti/

David Černý, filozof a etik z Ústavu státu a práva. Coby vědec se do hloubky zabývá vztahem mezi eutanazií a dobrým životem. Je podle něj dobře, nebo špatně, že v Česku by si nikdo nemohl eutanazii jako způsob odchodu zvolit? Jaké dilema kolem eutanazie považuje za zásadní?

To top