Tento díl si můžete stáhnout jako audio (MP3) nebo můžete podcast odebírat na YouTube, Spotify, Apple Podcasts a v RSS čtečce.
Filozof a etik David Černý z Akademie věd ČR se v podcastu zamýšlí nad tím, jaké hlavní výzvy dnes v oblasti umělé inteligence a robotiky stojí před společností a zda je možné, aby technologie poskytovala emocionální podporu, nebo dokonce asistovala v rozhodování o konci života.
Tématem rozhovoru je také asistované sebeusmrcení – proč by podle Davida Černého mělo být v České republice legální, jaké modely ze zahraničí by mohly být inspirací a jaké etické hranice se objevují při prolínání technologií, medicíny a lidské důstojnosti.
David Černý je filozof specializující se na etiku. Studoval filozofii na univerzitách v Bologni a Římě, doktorát získal na Karlově univerzitě v Praze. Je autorem knihy Eutanazie a dobrý život a spoluzakladatelem Centra Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice. V současnosti působí jako vědecký pracovník v Ústavu státu a práva a v Ústavu informatiky Akademie věd České republiky, kde se věnuje mimo jiné etickým implikacím umělé inteligence a robotiky.
V podcastu se dotýkáme také transhumanistických vizí, myšlenek digitální (ne)smrtelnosti i člověka žijícího v algoritmizované době. Pokud vás téma prolínání člověka a umělé inteligence zajímá více do hloubky, doporučujeme k přečtení článek Odpověď na otázku, zda nás zničí umělá inteligence: Ano.