Konference Rozhodování na konci života proběhla 1. 4. 2025 v Jednacím sále Senátu Parlamentu ČR za přítomnosti odborníků z oblasti zdravotnictví, politiky, etiky a práva. Jaký přínos má pro společnost institut dříve vysloveného přání a má smysl ho digitalizovat?
Jaký je postoj České republiky k eutanazii a asistovanému sebeusmrcení? Proč v naší zemi stále chybí zákon o paliativní péči? To jsou jen vybrané otázky, které na konferenci zazněly a na které se hledaly odpovědi.
„Dobrý den, dámy a pánové, milí smrtelníci. Já vás všechny moc vítám. Jsem strašně rád, že paní doktorka Procházková uspořádala tuto konferenci, na kterou jsem mohl přijít, protože já sám osobně bych tuto odvahu neměl,” začal svou řeč místopředseda Senátu MUDr. Ladislav Václavec, po uvedení od Mgr. Karolíny Sadílkové z názorové platformy Smrtelník, která konferenci moderovala a spolupořádala společně se senátorkou MUDr. Věrou Procházkovou.
Senátorka Procházková, lékařka s desítkami let zkušeností z ARO, záchranné služby i hospiců, promluvila s mimořádnou otevřeností: „Lidé si legalizaci eutanazie přejí, jak uvidíte v dalším průběhu konference, a politici jsou tu od toho, aby pro ně pracovali.
Dlužím to své rodině, všem, kteří umřeli na nevyléčitelnou nemoc, a protože sama chci zemřít důstojně a dle mých představ, pokud nebudu mít to štěstí, že umřu rychle a náhle, tak chci, aby má rodina mohla být se mnou a nebyla za to trestána.” (Podle českých zákonů je i doprovázení člověka, který se rozhodl pro legální asistované sebeusmrcení např. ve Švýcarsku, trestným činnem napomáhání k vraždě.)
Zákon o paliativní péči a eutanazii, který tým senátorky navrhl, má vytvořit právní rámec pro důstojné rozhodování na konci života – včetně možnosti asistované smrti za jasně daných podmínek. Inspirací je především lucemburský zákon. „Diskuze je nutná, a proto jsem svolala s mým týmem tuto konferenci,” rozvedla citlivé téma senátorka Procházková.
Úvodní slovo dostal i Ing. Václav Dejčmar, investor, filantrop a zakladatel projektu Smrtelník, který přečetl dojemný dopis, jenž nedávno přišel do naší redakce. Byl v něm popsán příběh rodinného příslušníka postiženého nevyléčitelnou nemocí, který odmítl dožít jako nesoběstačný pacient pohybující se mezi domovem a nemocnicemi.
V zoufalství proto zvolil nedůstojnou a děsivou smrt skokem pod přijíždějící vlak. „Pro mnoho lidí by už jen samotná existence volby svobodně a bezbolestně odejít přinesla útěchu v terminální fázi života. Takže děkuji moc za tuto konferenci, třeba se ledy pohnou,” zakončil svou řeč Václav Dejčmar.
Těžko přehlédnutelný byl projev Petra Bartheldiho – muže po dopravní nehodě, kterou sám nezavinil. Popsal svůj osud a ozřejmil důvody, proč žádá stát o umožnění asistované smrti nebo zafinancování odchodu ve Švýcarsku. „Další život v tomto systému je pro mě nedůstojný a nesnesitelný,“ prohlásil.
Silně emotivní byla i zpověď Hany Frištenské, která doprovodila svou přítelkyni Janu Vejvodovou na asistované sebeusmrcení ve Sterbehilfe v Hamburku, protože už u ní nebyla naděje na zlepšení zdravotního stavu: „Rozhodla se vědomě, s klidem, v kruhu přátel. Den předtím uspořádala večírek na rozloučenou. Druhý den už jen infuze a spánek. Tak vypadá dobrá smrt.“
Dříve vyslovené přání a potřeba digitalizace
První odborný panel se věnoval dříve vyslovenému přání. Dokumentu, ve kterém pacient za svého plného vědomí uvádí, jakou péči si přeje (nebo nepřeje) v případě, že už nebude schopen sám o sobě rozhodovat. Problém je, že současný systém je nepřehledný a přání často nejsou dostupná zdravotníkům v kritických situacích.
Lékaři, právníci i zástupci ministerstva zdravotnictví by se rádi zasloužili o zavedení digitálního registru. Inspirací může být Dánsko, kde si občané mohou zaškrtnout jednoduché volby v online formuláři – například, že si v určitém stavu nepřejí resuscitaci. Podobný systém chce zavést i ČR, ovšem zatím chybí jasnější legislativní ukotvení.
Docent Jaromír Matějek v této věci upozornil: „Digitalizace sama o sobě nic nezaručí. Musíme také investovat do vzdělávání zdravotníků, do změny klimatu v nemocnicích i dostupnosti etického poradenství.“
Asistovaná smrt – právní a etické otázky
Druhý panel se věnoval právním podmínkám, za kterých by mohla být v České republice legálně umožněna asistovaná smrt. Zaznělo, že inspiraci nabízí západní Evropa – Lucembursko, Nizozemsko, Švýcarsko, Španělsko či Rakousko a další země, kde už mají lidé možnost ukončit život legálně a za přítomnosti odborníka, pokud splňují přísná kritéria. Obecně odpůrci varují před zneužitím a tlakem na nemocné či seniory. Obhájci naopak říkají, že právě dobře nastavený zákon takové situace eliminuje.
Právě na zpřesnění některých medicínských pojmů z důvodu jednoznačného vykládání zákona apeloval uznávaný chirurg profesor Pavel Pafko, který v úvodu své řeči za tuto iniciativu poděkoval.
Přednostka Kliniky paliativní medicíny docentka Kateřina Rusinová uvedla, že hlavním důvodem, proč pacienti žádají o eutanazii, nebývá nezvladatelná bolest, ale především představa naprosté závislosti na ostatních, ztráta důstojnosti a naděje. „Důstojnost je velmi zajímavý pojem […] a je důležité a dobré vědět, že máme před sebou na akademické půdě spoustu práce,“ uvedla k těmto tématům, které by měly být dále podrobně zkoumány a uchopeny na základě dat.
Filozof a etik PhDr. David Černý upozornil, že současná odborná etická diskuze o eutanazii se už nezabývá otázkou její morální přípustnosti, protože v tomto směru panuje široký konsensus. Důraz se klade na to, že eutanazie může být výrazem respektu k autonomii pacienta a způsobem, jak ukončit subjektivní utrpení v souladu s principy lékařské etiky.
Má být eutanazie součástí zákona o paliativní péči?
Třetí část konference pak otevřela diskuzi, zda spojovat paliativní péči a eutanazii do jednoho zákona. „Domnívám se, že zákon o paliativní péči může podpořit rozvoj paliativní péče v řádu let, kdežto zákon o eutanazii nebo asistovaném sebeusmrcení dává do hry velmi radikální nástroj, který může být aplikován velmi rychle a v této situaci mám obavu spíše z jeho rizik než z jeho přínosů. Děkuji za pozornost,” takto zakončil svou řeč MUDr. Adam Houska z podpůrného a paliativního týmu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Již v předchozím panelu se právnička JUDr. Helena Van Beersen Krejčíková z Centra zdravotnického práva při Právnické fakultě UK zamýšlela nad tím, zda je skutečně nutné přijímat speciální zákon, který by upravoval jak paliativní péči, tak eutanazii současně.
Podle ní by bylo vhodnější zaměřit se buď na komplexnější úpravu paliativní péče, anebo eutanazii řešit samostatně, případně provázat její právní rámec přímo s trestním zákoníkem. „Osobně nejsem si zcela jistá, že je nutné, aby zákon byl společným zákonem pro paliativu i eutanazii,“ uvedla.
Senátorka Procházková uznala, že spojení těchto témat vyvolává diskuzi a otevřela i cestu rozdělení zákona. Přesto trvá na tom, že v některých případech – navzdory veškeré paliativní péči – lidé trpí natolik, že si přejí mít možnost ukončit život. „Je to právo. Ne povinnost. Možnost, ne příkaz,“ shrnula.
„Slyšeli jsme vyvážené příspěvky opírající se o argumenty, fakta a evidenci, ale zároveň zde zaznělo několik demagogických prohlášení, a zvláště když tu demagogii šíří někdo, kdo zastává vysoký politický úřad, tak myslím, že je třeba připomenout, že s politickým úřadem se pojí odpovědnost,” zmínil ještě důležitou věc filozof PhDr. Tomáš Hříbek z Akademie věd.
Poslední slovo
Konferenci zakončila diskuze s publikem. Padaly otázky na právní odpovědnost lékařů, systémové chyby ve zdravotnictví i možnost čerpání inspirace ze zahraničí. Zaznělo i to nejdůležitější – že smrt je téma, které se týká nás všech.
Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění Ipsos pro iniciativu Smrtelník, který byl zveřejněn v rámci konference, se potvrdilo, že až tři čtvrtiny občanů by byly pro zavedení zákona o eutanazii. V anketách na serverech idnes.cz a cnn.iprima.cz, kde byly o konferenci a měření Ipsos publikovány články, pak byla podpora čtenářů ještě vyšší.
Hlasování v článku o konferenci Rozhodování na konci života na idnes.cz
Hlasování v článku o konferenci Rozhodování na konci života na cnn.iprima.cz
Konference Rozhodování na konci života v médiích:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/225411058320401