Ve třetím pokračování série článků s příběhy lidí, kteří si zvolili eutanazii či dobrovolnou smrt prozkoumáme příběh Terryho Pratchetta, jednoho z nejoblíbenějších fantasy spisovatelů na světě. Pokud jste nečetli úvodní článek této série, začněte tady.
Terry Pratchett se narodil v Beaconsfieldu v anglickém hrabství Buckingham. Absolvoval High Wycombe Technical High School (nynější John Hampden Grammar School), kde byl klíčovým členem debatní společnosti a psal příběhy do školního časopisu. Popisuje se vtipně jako „nepopsatelný student“ a v Who’s Who připisuje s nadsázkou své vzdělání beaconsfieldské veřejné knihovně.
V roce 1965 začal pracovat jako novinář. Literatuře se začal věnovat v roce 1987. O světě Zeměplochy – disku podpíraném čtyřmi slony stojícími na zádech šestnáct tisíc kilometrů dlouhé želvy – začal psát v osmdesátých letech. Vesmírem fantasy poletovalo na jeho vkus příliš smetí v podobě špatných kopií Tolkienových knih. „Psaní je, jako když pracuje řezbář, přibližně víte, jak to bude na konci vypadat, ale někdy musíte nechat promluvit dřevo,“ popsal Pratchett.
Sira Terryho Pratchetta proslavila především série knih o Zeměploše. V příbězích zasazených do prostředí fantastického světa nejprve parodoval postupy brakových fantasy románů, postupně se ale Pratchettův svět stal kritickým zrcadlem světa skutečného. Svérázným způsobem tak reflektoval například nástup mobilních telefonů, ve svých knihách také často kritizuje byrokracii.
V roce 1998 obdržel Řád britského impéria v hodnosti Officer za službu literatuře. Se sobě vlastní ironií to komentoval prohlášením ve smyslu: „Mám podezření, že ‚službu literatuře‘ prokážu, když se zdržím dalších pokusů nějakou napsat.“ V roce 1999 mu byl udělen čestný doktorát literatury na univerzitě ve Warwicku. Dne 1. ledna 2009 jej královna Alžběta II. jmenovala rytířem, díky čemuž mohl Pratchett užívat titul sir.
Jako svoje záliby Pratchett uvedl: „Psaní, procházení, počítače, život.“ Dobře je znám také díky své zvláštní zálibě v pokrývkách hlavy, čehož si můžeme všimnout na zadních stranách obálek originálních vydání většiny jeho knih.
Pratchettovy knihy mají své stálé místo v žebříčku bestsellerů a dočkaly se také mnoha divadelních zpracování.
Ke konci roku 2007 bylo Pratchettovi diagnostikováno onemocnění Alzheimerovou chorobou. Jako spisovatel to nesl velmi těžce.
V roce 2009 oznámil, že chce dobrovolně ukončit svůj život, dříve než se nemoc dostane do kritického stadia. V roce 2010 byl vyzván, aby na toto téma přednesl 1. února 2010 tzv. Dimblebyho přednášku (Richard Dimbleby Lecture byla založena na památku reportéra BBC Richarda Dimblebyho v roce 1972, od té doby je každoročně vybrána a poctěna významná osobnost, aby přednesla slova na aktuální téma). Přednášku s názvem Shaking Hands With Death (Potřást si rukou se smrtí / Smrtěm) Pratchett napsal, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu ji nemohl přednést, a proto ji přečetl jeho přítel herec Tony Robinson (známý jako Baldrick ze seriálu Černá zmije).
Terry Pratchett zemřel ve svém domě 12. března 2015 na následky Alzheimerovy choroby. V srpnu 2017 byly na přání autora zničeny zárodky již nedokončených knih: před otevřením výstavy o jeho životě a díle zničil historický parní válec pevný disk z jeho počítače.
Terry Pratchett před smrtí prošel několika seancemi, v nichž zápolil s otázkou dobrovolné smrti, o čemž natočil několik dokumentů. Doporučuji dokument Terry Pratchett: Choosing to die. Na své pouti došel do bodu, kdy si začal klást ty nejbolestnější otázky. Nejzásadnější z nich je legitimita jeho práva na asistované ukončení života. Jelikož ale tato vysoce kontroverzní metoda není ještě zakotvena v britském právním systému, vydává se s kamerou doprovodit několik podobně postižených Britů do Švýcarska, kde je asistované sebeumsrcení legální, a to dokonce i pro nešvýcarské občany. Na tuto pouť se můžeme vydat s ním, protože dokument je zdarma ke shlédnutí na platformě Vimeo.